Akustické studio Audio Hoďas
Audio Hoďas - servis a poradenství v oboru audiotechniky
Servis a poradenství v oboru audiotechniky.
Opravy, rekonstrukce a vývoj reproduktorových soustav.
Instalace a ozvučení domácích a komerčních prostorů.
Akustické studio Audio Hoďas
nabídka služeb
English presentation
Novinky

10.2.2015

Domácí i profesionální audiotechnika je velký byznys. Studio Audio Hoďas se zaměřuje na střední nebo nižší cenovou kategorii, avšak při zachování maximální možné úrovně zvukové kvality.
Více viz článek: Ozvučení domácích...

5.2.2014

Ve vlastnostech re­produktorů jsou veliké rozdíly a použitím nevhodného repro­duktoru je pak možné zcela znehodnotit uva­žovanou zvukovou aparaturu.
Nejprve je nutné prostudovat dostupnou technickou dokumentaci a posoudit, zda jsou vhodné k požadovanému účelu.
Více viz článek: Typy reproduktorů...

Rekonstrukce a renovace

Opravy reproduktorových soustav je vhodné provádět jen v určitém rozsahu. Logickým limitem je, aby konečná cena opravy nepřekročila cenu nových soustav – potom je lepší postavit soustavy nové. Tenhle poměr by měl vyplynout z celkové kontroly soustavy. Nejčastější problémy komerčně vyráběných reproduktorových soustav je, buď nedostatečně zpracovaná výhybka, nebo to, že byly použity pouze kondenzátory, navíc často podřadné. Ty pak vlastně jenom chrání reproduktory před poškozením. Další častou chybou je nedostatečný výkon basové cívky. U starších soustav bývá zapojení technicky zastaralé, výpočet hodnot použitých součástek není veden optimálním způsobem a často se stává, že pásma reproduktorů na sebe nenavazují.

Vnitřní rekonstrukce reproduktorových soustav

Rekonstrukce starších reproduktorových soustav je samozřejmě možná i bez výměny reproduktorů, ač bych ji doporučoval vždy. Slabé místo většiny komerčně vyráběných soustav je jednak frekvenční vyhýbka, která rozděluje pásma pro reproduktory, a jednak způsob zatlumení ozvučnice. Zde je možné dosáhnout zásadního zlepšení akustických vlastností. Často to bývá nejnáročnější činnost, protože je to pracné, vyžaduje hodně zkušeností a musí se odzkoušet vhodné varianty. U starších reproduktorových soustav je možné dosáhnout zajímavého zlepšení i bez zmíněné výměny reproduktorů, ale ne všechny starší reproduktory mají dlouhou životnost (stárnutí závěsů) a jejich kvalita často odpovídala požadavkům, které byly aktuální v době jejich výroby. Vývoj kvalitnějších reproduktorů stále pokračuje a proto obvykle nemá smysl zachovávat původní osazení a je lepší zvolit reproduktory nové. Současně vyráběné reproduktory jsou stavěny na nepřetržitý provoz a čím déle hrají, tak hrají lépe (viz Rozehrávání).

Renovace a restaurace povrchů ozvučnic

Renovace povrchů ozvučnic je možná, ale je nutné ji důkladně uvážit. Například obnova šelakového povrchu je nákladná, ale v případě, že zákazník chce upgradovat reproduktory a osadit starší reproduktorovou soustavu např. High Endovými reproduktory, tak má svůj smysl.

Opravy dýhovaných povrchů mohou být někdy komplikovanější zejména u zmiňovaných šelakových povrchů. Lakované povrchy s časem tmavnou a opravené poškození bude jen obtížně stejné barvy. U cenných zařízení je však možné provést dýhování nové, výběr si může zákazník udělat sám: viz firma Dar-Dýha.

Audio Hoďas © 2009 - 2015   ·      ·   Webdesign: Květina   ·   Odkazy a symboly