Akustické studio Audio Hoďas
Audio Hoďas - servis a poradenství v oboru audiotechniky
Servis a poradenství v oboru audiotechniky.
Opravy, rekonstrukce a vývoj reproduktorových soustav.
Instalace a ozvučení domácích a komerčních prostorů.
Akustické studio Audio Hoďas
nabídka služeb
Terminologie
Co je směrování reproduktorů?
Reproduktor není bezrozměrný hmotný bod z příručky teoretické fyziky. Je to reálné trojrozměrné těleso. A v reálném světě nefungují věci tak ideálně, jako v matematických vzorcích.
Proto se zvukové vlny ze svého zdroje, jímž je reproduktor, nešíří rovnoměrně všemi směry, ale s rostoucí odchylkou od osy reproduktoru intenzita zvuku slábne. Tento pokles je tím větší, čím vyšší má zvuková vlna frekvenci. Z tohoto důvodu je směrování problém hlavně výškových reproduktorů.

směrování reproduktorů

Stavba reproduktorových soustav

Studio Audio Hoďas má široké zkušenosti s výrobou běžných domácích i specializovaných repro­duktorových soustav. V sekci bazar studio nabízí nejen starší ozvučnice osazené novými reproduktory, ale pro své zákazníky vyrábí i zcela nové soustavy, u kterých si zákazník může sám stanovit jak jejich cenovou úroveň tak technické parametry. Je pochopitelné, že v nižších cenových relacích je nutné použít součástky s nižší pořizovací cenou, ale konstruktérským krédem je, že zvuk musí být u všech vyrobených soustav na solidní úrovni.

Povrchové úpravy zahrnují všechny běžné typy povrchových úprav jako lakování, dýhování, případně plastové imitace do ztížených podmínek (včetně osazení plastovými rohy). Odpovídající typ dýhy si může každý zákazník zvolit sám (viz firma Dar-Dýha). Zpracování dýhy může mít širší rozsah. Existuje široká paleta použití. Je možné vyrobit povrch pouze lakovaný, ale zabarvení různých dýh je možné dále tónovat různými postupy až po velmi působivé černé moření s průsvitným (transparentním) lakem. Zde je možné překročit rámec reproduktorových soustav a nabízet dýhování i jiných předmětů. Kryty reproduktorů si může zákazník opět zvolit sám. Může to být průzvučná tkanina nebo kovový děrovaný plech od průměru otvorů 2/2,5 mm až po osmimilimetrové grily pro profesionální reproduktory.

Výroba reproduktorové soustavy je kompromisem z často poněkud protichůdných požadavků a v první řadě je pak nutné vzít do úvahy, co vlastně od akustického zařízení očekáváme. Již formulace těchto požadavků je poměrně komplikovaná. Požadavky posluchače by se daly seřadit dle důležitosti: (sami si odpovězte)

  • Co od akustického zařízení očekáváme
  • Funkce ozvučovaných prostorů
  • Velikost ozvučovaných prostorů
  • Akustická separace od okolních místností
  • Umístění prostorů v zástavbě a typ interiéru a jejich tlumení
  • Požadovaná či možná velikost reproduktorových soustav a jejich počet
  • Typ zvukového zdroje (výkon a typ nízkofrkvenčního zesilovače počet kanálů)
  • Druh a způsob obvyklého poslechu (chceme li sedět v akustickém trojúhelníku – pětiúhelníku nebo vnímat zvuk delokalizovaně v celém prostoru), obliba tichého nebo hlasitého poslechu.
  • Druh oblíbené hudby.
  • Způsob ekvalizace – obliba mohutných basů, ostrých středů nebo brilantních výšek. (Tohle není v rozporu s požadavky na věrný poslech, poslechový prostor poslech ovlivňuje více)

Je pochopitelně možné vytvořit doma analogické akustické podmínky, jako na koncertě rokové kapely. Ale to asi žádný zákazník neočekává a nehodlá takto investovat.

Za nevhodné řešení je možné považovat instalaci rozměrných basových reproduktorů (nad deset palců) do panelákového bytu společně s výkonným zesilovačem (nad 60 W). I při tichém poslechu sousedé "ocení" pra­videlné dusání rokové hudby.

Audio Hoďas © 2009 - 2015   ·      ·   Webdesign: Květina   ·   Odkazy a symboly